Japońskie obserwatorium rentgenowskie Hitomi utracone?

Teleskop Hitomi: wizja artystyczna18 lutego cieszyliśmy się z udanego startu japońskiego teleskopu kosmicznego Hitomi (ひとみ). Dla przypomnienia: Hitomi  został zbudowany w ramach współpracy japońskiej agencji kosmicznej JAXA z międzynarodowymi partnerami, w tym z amerykańską agencją kosmiczną NASA, kanadyjską agencją kosmiczną CSA oraz Holenderskim Instytutem Badań Kosmicznych (SRON); miało to być nowoczesne obserwatorium rentgenowskie (także w porównaniu z obecnie pracującymi zaawansowanymi obserwatoriami tego typu, takimi jak XMM-Newton, Swift, NuSTAR, czy Chandra).

Po umieszczeniu satelity na orbicie obsługa misji rozpoczęła testy. W niecały miesiąc później, 26 marca ok. 1:40 czasu polskiego (jeszcze zimowego) Amerykanie, monitorujący sytuację na orbicie, ogłosili, że od Hitomi odłączyło się kilka fragmentów. Dlaczego tak się stało, nie wiadomo do dziś, natomiast był to początek problemów z działaniem samego teleskopu, który niedługo po tym komunikacie zamilkł i nie odpowiada na próby przywrócenia z nim kontaktu.

Obecnie obserwujemy na orbicie już ponad dziesięć fragmentów satelity, większość z nich się dość szybko obraca, podobnie jak samo obserwatorium. Jeden z tych fragmentów był na tyle duży, że początkowo mylono go z samą Hitomi! Niestety, to stawia możliwość odzyskania kontroli nad teleskopem oraz uzyskania z niego jakichkolwiek użytecznych danych pod dużym znakiem zapytania.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.