Pierwsza gwiazdka 2018

To, który obiekt astronomiczny zidentyfikujemy podczas tegorocznej Wigilii jako "pierwszą gwiazdkę", zależy przede wszystkim od tego... w którą stronę mamy okna. :-)

Jak niemal co roku może to być nawet planeta (inaczej było jednak np. w zeszłym, kiedy to wszystkie planety znajdowały się w porze świątecznej kolacji pod linią horyzontu): w tym roku teoretycznie może to być Mars, widoczny po godz. 16:00 czasu polskiego w kierunku SxW nieco ponad 30° nad horyzontem.

Dużo bardziej prawdopodobne, że jako pierwszą dostrzeżemy jednak ok. 16:00 - czyli pół godziny po zachodzie Słońca - jedną z dwóch gwiazd: znajdującą się wyżej (ponad 40°) Wegę w kierunku W, lub Kapellę (poniżej 30°), w kierunku NExE.

Wbrew temu, co sugerują niektóre media, pierwszą gwiazdką nie będzie natomiast kometa 46P/Wirtanen, która, choć będzie tego wieczoru widoczna na niebie w pobliżu Kapelli, ma szansę być dostrzeżona dużo później (to, jak dużo później, zależy od tego z jak bardzo zanieczyszczonego światłem terenu będziemy jej wypatrywać).

dr Tomasz Banyś

Na zdjęciu: Wega

Pierwsza gwiazdka 2018