Powitajmy astronomiczną wiosnę!

20 marca 2018 o godz. 17:16 czasu polskiego wchodzimy w wiosenno-jesienny czas - Słońce przechodzi przez punkt Barana. Dla mieszkańców północnej półkuli rozpoczyna się wiosna, mieszkańcy półkuli południowej żegnają zaś lato. W zeszłym roku nastąpiło to o godz. 11:29. Dni wydłużają się, skracają noce, a tym samym czas dostępny podziwianiu piękna nocnego nieba.

Wiosna!

W rozkładzie pokazów planetarium nadejście nowej pory roku oznacza zawsze zmianę pokazów sezonowych, stąd też pod naszą kopułą gwiazdozbiory zimowego nieba ustępują miejsca wiosennym. Oczywiście dzięki możliwości manipulacji czasem i przestrzenią, jaką daje cyfrowe planetarium, na pokazach możemy je dla chętnych przywrócić. Na prawdziwym niebie gwiazdozbiory zimowe znikają wkrótce po zachodzie Słońca i przyjdzie nam czekać do jesieni, by móc znowu się w nie wpatrywać.

Nadejście wiosny oznacza też zbliżanie się Wielkanocy. Przypominamy, że osoby obserwujące Księżyc zawsze wiedzą, kiedy to święto nadejdzie, bowiem obchodzimy je w pierwszą niedzielę przypadającą po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Najbliższa pełnia wypada w tym roku w sobotę 31 marca, stąd też Wielkanoc będziemy świętować 1 kwietnia. Natomiast tydzień wcześniej, w nocy z 24 na 25 marca, zmieniamy czas na letni - o 2:00 zegarki zostaną przesunięte na 3:00. Przez to rano będzie ciemniej nieco dłużej, za to zauważalnie później będzie się robiło ciemniej.

Pod kopułą Planetarium EC1 witamy odświeżony pokaz "Gwiazdozbiory wiosennego nieba":