Sztuka pod kopułą

Planetarium to nie tylko pokazy o kosmosie. To również przestrzeń, w której artyści prezentują swoje niesamowite wizje. Najczęściej zdarza się to podczas branżowych festiwali, niedostępnych dla szerszego grona. Dlatego zapraszamy na niezwykły wieczór z artystycznymi filmami w technologii fulldome - w piątek 27 sierpnia 2021 r. o godz. 18:30Kliknij i kup bilet

Tego dnia widzowie Planetarium EC1 będą mogli uczestniczyć w mini-przeglądzie i doświadczyć czterech artystycznych filmów dr Natalii Oliwiak, graficzki Planetarium EC1 oraz ekspertki z zakresu sztuki tworzenia obrazu na kopułę. Artystka jest stypendystką Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach pokazu pojawi się jej najnowszy film  pt. "Nowy świat", który zdobył nagrodę "Best Art Fulldome Cinematography 2021" na festiwalu "Reflections of the Universe".
Natalia Oliwiak uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W programie: cztery filmy dr Natalii Oliwiak, których krótkie opisy zamieściliśmy poniżej. Nasze spotkanie potrwa łącznie ok. godziny.

 

Sztuka pod kopułą
piątek 27 sierpnia 2021 r. o godz. 18:30
- kliknij i kup bilet -

 

KRĘGI CZASU – CIRCLES OF TIME

 

Kręgi czasu - czerwone i pomarańczowe obręcze

 

Kręgi czasu – animacja abstrakcyjna, powstała na bazie autorskich 12 obrazów malarskich, które odzwierciedlają kolory kolejnych miesięcy. W animacji obrazy ożywają, stają się artystyczną interpretacją czasu, zapisaną w postaci różnobarwnych kręgów, tworzących zmieniające się pory roku.
Czas: 13 minut

Sztuka pod kopułą
piątek 27 sierpnia 2021 r. o godz. 18:30
- kliknij i kup bilet -

 


 

GRA – THE GAME

 

Gra - rysunki kobiet w stylu vintage znane ze starych maszyn do gier

 

The Game – animacja krótkometrażowa poruszająca problem hazardu, utrzymana w stylu vintage. Film ukazuje historię mężczyzny, który swojego szczęścia próbuje szukać w kasynie. Uruchamia on automat – grę, w której rozpędzona kula będzie odzwierciedleniem jego losu. Podążamy za nią przenosząc się do wnętrza automatu i przemierzając kolejne plansze gry.
Czas: 8 minut

Sztuka pod kopułą
piątek 27 sierpnia 2021 r. o godz. 18:30
- kliknij i kup bilet -

 


 

CZTERY ŻYWIOŁY – FOUR ELEMENTS

 

Cztery żywioły - płomienie ognia wyświetlane na kulistym ekranie

 

Cztery żywioły – motywem przewodnim filmu są potężne siły wody, powietrza, ziemi i ognia. Ich wzrastająca siła może wzbudzać w odbiorcy niepokój, a w chwilach wyciszenia wprowadzać w stan kontemplacji. Naturalne zjawiska stają się też niejako uosobieniem emocji, a także odzwierciedleniem pierwotnych obrazów zakodowanych w ludzkiej podświadomości. Poprzez te ascetyczne obrazy, widz może oderwać się od otaczającej rzeczywistości i udać się w immersyjną podróż przez elementarne zjawiska w głąb siebie.
Czas: 17 minut

Sztuka pod kopułą
piątek 27 sierpnia 2021 r. o godz. 18:30
- kliknij i kup bilet -

 


 

NOWY ŚWIAT – NEW WORLD
zdobywca nagrody "Best Art Fulldome Cinematography 2021"

 

NOWY ŚWIAT - napis na tle nowoczesnego biurowca stojącego na brzego spokojnego jeziora

 

New World – film wrażeniowy będący swego rodzaju dyptykiem miejsko-przyrodniczym, gdzie zestawione zostały ze sobą dwa światy: nowoczesnej metropolii i malarskich pejzaży. W immersyjnych obrazach zostaje ukazany problem przeciążeń sensorycznych, na jakie narażeni są mieszkańcy miast, a także potrzeba kontaktu z przyrodą. Poprzez sferyczne nagrania widz zostaje wchłonięty w metropolitarną przestrzeń, która przytłacza ogromem, zamyka w granice wysokich budynków, wpisuje w ramy sieci ulic. Coraz szybciej zmieniające się obrazy, nasilające się hałasy, natłok samochodów i ludzi  wywołują niepokój oraz chęć ucieczki z miejskiego świata, by szukać ukojenia i wyciszenia w otoczeniu dzikiej natury.
Czas: 11 minut

Sztuka pod kopułą
piątek 27 sierpnia 2021 r. o godz. 18:30
- kliknij i kup bilet -