Transmisje na żywo z Planetarium EC1

W ramach projektu EC1 Łódź Online Planetarium EC1 przygotowuje i przeprowadza transmisje na żywo poświęcone aktualnościom astronomicznym i ukazywaniu tajemnic Kosmosu. Kolejne odcinki trafiają na YouTube w każdy wtorek o godz. 11:00. Ponieważ zebrało się ich już całkiem sporo, zdecydowaliśmy się stworzyć tę właśnie dedykowaną stronę na naszym portalu. Tutaj możecie w dowolnym momencie skorzystać z nagrań! Polecamy oglądanie na komputerze z dużym monitorem i oczywiście z obrazem maksymalnie powiększonym. Możecie też zadawać nam pytania pod adresem e-mail planetarium@ec1lodz.pl, do czego gorąco zachęcamy. :-)

 

Oto materiały, które już są dla Was dostępne o dowolnej, wybranej przez Was porze. Uszeregowaliśmy je od najnowszego do najstarszego.

 

Wszystkie wspaniałe (i te mniej wspaniałe) zdjęcia Kosmosu możemy oglądać dzięki teleskopom. W zależności od zasady ich działania otrzymujemy różne obrazy. Jak je rozumieć? Poznaj z nami sekrety teleskopów i - przy okazji - wygraj książkę "Jak zrobić statek kosmiczny"!

 


Okolice Saturna to niesamowite zbiegowisko lodu, pyłu i przeróżnych ciekawych małych obiektów. Wybierz się z nami w podróż w okolice Saturna, posiadacza najbardziej imponujących pierścieni!
Okrążający Saturna "Pan" to jeden z najciekawszych księżyców w Układzie Słonecznym, charakteryzujący się przedziwnym kształtem. Dlaczego wygląda właśnie w ten sposób?

 


Wakacje to czas, który często kojarzy się ze słonecznymi dniami. Nie zawsze pogoda dopisuje, ale jeśli chmur nie ma, można spróbować obserwować Słońce.
⚠ UWAGA! OSTROŻNIE! ⚠

W kolejnej audycji z Planetarium EC1 opowiadamy o tym, co trzeba zrobić, żeby takie obserwacje przeprowadzić bezpiecznie. Pokazujemy kilka metod, z których każda przyniesie nieco inne efekty. Podpowiemy też co zrobić, jeśli bezpośrednie obserwacje nie będą możliwe - a będzie nas bardzo ciekawiło, jak nasza gwiazda wygląda danego dnia.

 


W kolejnym odcinku zwrócimy uwagę na jeden z ciekawszych obiektów lipcowego nieba. Można go dostrzec już przez lornetkę, ale im większe możliwości sprzętu optycznego tym lepiej. Jest przy tym zdecydowanie wart uwagi, często zdobi bowiem okładki albumów astrofotograficznych. Bohaterem odcinka jest rejon "Mgławicy Orzeł", spektakularny wizualnie cel letnich obserwacji miłośników astronomii.

 


Zrób samodzielnie fantastyczne zdjęcie nocnego nieba! Podczas naszej kolejnej transmisji na żywo zajmiemy się amatorską astrofotografią.
Fotografie, jakie udaje się zrobić nocnemu niebu mogą przedstawiać bardzo ciekawe obiekty i dają ogromne poczucie satysfakcji z własnej pracy. W czasie audycji będziemy rozmawiali z jednym z ekspertów Planetarium EC1, który podzieli się własnymi doświadczeniami i podpowie, jak zacząć przygodę z astrofotografią. Pokażemy nie tylko udane ale i nieudane zdjęcia - postaramy się doradzić, jak ich uniknąć.

 


Pozwól się porwać na Jowisza!
To największa planeta w naszym Układzie Słonecznym. Dzięki temu Jowisz widoczny jest bez problemu nieuzbrojonym okiem. Był jednym z pierwszych celów obserwacji Galileusza. Cztery duże księżyce, zaobserwowane już wtedy, dały nam do zrozumienia, że nie wszystko kręci się wokół Ziemi. Poza tymi czterema księżycami zwanymi "galileuszowymi" okrąża go także ponad 70 mniejszych.

 


Ten odcinek poświęcamy załogowym lotom kosmicznym. Trwa właśnie misja Crew Demo-2 modułu kosmicznego Dragon zaprojektowanego i skonstruowanego przez firmę SpaceX. Dlaczego jest ona tak ważna? Jaka jest najnowsza historia załogowych lotów w kosmos? Rzucimy również okiem na dalsze plany agencji kosmicznych i najważniejszych firm przygotowujących loty kosmiczne.

 


Tym razem zajmiemy się jednym z najbardziej znanych obiektów głębokiego nieba, znajdującego się na letnim niebie w gwiazdozbiorze Lutni. Jest to mgławica planetarna M57 zwana też Mgławicą Pierścień, ze względu na swój charakterystyczny kształt.
Nazwa tego typu obiektów może nieco wprowadzać w błąd, bo z planetami ma jedynie tyle wspólnego, że optycznie ma podobny okrągły kształt. Dlatego pierwszym odkrywcom nieba przypominały właśnie planety a nie inne typy obiektów. W trakcie audycji opowiemy też, między innymi, jak powstają takie mgławice.

 


Tym razem opowiemy o białych nocach. Większości ludzi termin ten kojarzy się z okolicami podbiegunowymi. Tymczasem okazuje się, że białe noce występują w zasadzie na całym obszarze naszego kraju, im dalej na północ tym dłużej.

 


Podczas kolejnej transmisji na żywo z Planetarium EC1 zabierzemy Was do wspaniałej Gromady Herkulesa. Jest to gromada kulista, która składa się z 0,5 - 1 miliona gwiazd i jest najjaśniejszym obiektem tego typu na niebie widocznym z północnej półkuli Ziemi. Zastanowimy się też nad możliwością występowania życia w Kosmosie i spojrzymy na wiatry występujące na Jowiszu i Neptunie.

 


Tym razem zajmiemy się Wężownikiem i Słońcem. Wyjaśnimy, dlaczego Wężownik nie jest znakiem zodiaku (tak jak są nimi Panna, Lew czy Strzelec). Opowiemy, co ma z tym wspólnego ruch Słońca. Przemycimy kilka słów o układach wielokrotnych. Udajmy się zatem razem w wędrówkę z naszą gwiazdą!

 


Czy wiecie, że największe góry w Układzie Słonecznym znajdują się na Marsie? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Czerwonej Planecie, podczas której ujawnimy trochę tajemnic naszego kosmicznego sąsiada - podczas 8. transmisji na żywo z Planetarium EC1:

 


Dzisiaj zajmiemy się następnym obiektem głębokiego nieba - galaktyką Panna A (oznaczona jako Messier 87). Jest to galaktyka eliptyczna widoczna już przy użyciu lornetki a jej cechą charakterystyczną jest masywna czarna dziura w centrum.

 


Wtorkowe spotkanie z Planetarium EC1 poświęcamy tym razem satelitom - a dokładniej sztucznym satelitom różnego typu. Podpowiadamy też jak je obserwować!


 

Tym razem prezenterzy Planetarium EC1 zabierają nas do przepięknej galaktyki spiralnej - nazwanej Galaktyką Słonecznik. Odkryta w XVIII wieku cieszyła oko wielu pokoleń astronomów. Dopiero współcześnie zaczęliśmy się jednak zastanawiać nad tajemnicami takimi jak "ciemna materia". A to nie jedyny sekret Słonecznika!
Po uruchomieniu filmu prosimy przesunąć go do przodu o 55 sekund. :-)

 

 


Dzisiejsza transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzona, jak zwykle, na YouTube.
Tym razem tematem naszego spotkania są Lirydy!

 

 


Transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzona na YouTube.
Tym razem tematem naszego spotkania będą od zawsze fascynujące dla obserwatorów KOMETY.

 

 


Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie pierwszą transmisją - obejrzeliście ją już łącznie ponad 2600 razy!
Podczas drugiego spotkania porozmawiamy o fazach Księżyca i ich wpływie na nasze życie.
Podczas transmisji można było zadawać pytania na chacie - na część odpowiedzieliśmy od razu, na niektóre przyjdzie czas podczas kolejnego spotkania.

 


Transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzana na YouTube. Nieco wcześniej podaliśmy link bezpośredni, z którego można teraz korzystać oglądając nagrany materiał w najbardziej pasującym terminie.
Podczas transmisji można było zadawać pytania - na część odpowiedzieliśmy od razu, niektóre pozostawiliśmy na następną transmisję.
Życzymy miłego oglądania; początkowych "rozbiegowych" kilkadziesiąt sekund jest wyciszonych, następnie film jest udźwiękowiony.