Zapisy transmisji na żywo z Planetarium EC1

Od marca do września 2020 r. Planetarium EC1 przygotowywało i przeprowadzało transmisje na żywo poświęcone aktualnościom astronomicznym i ukazywaniu tajemnic Kosmosu. 

Zapisy wszystkich audycji znajdziesz poniżej! Polecamy oglądanie na komputerze z dużym monitorem i oczywiście z maksymalnie powiększonym obrazem. Uszeregowaliśmy je od najnowszego do najstarszego.

 


 

Przez pół roku towarzyszyliśmy Wam we wtorki w codziennych zmaganiach z rzeczywistością. Mamy nadzieję, że udawało nam się skutecznie porywać Was w niesamowity świat kosmicznych podróży! Zapraszamy na pożegnalną audycję, w której pokażemy Wam naszą pracę od kulis. Do zobaczenia pod kopułą Planetarium EC1 oraz Kina Sferycznego w Centrum Nauki i Techniki EC1!

 


 

Ty też możesz pomóc naukowcom w badaniu Kosmosu!
Kolejną audycję poświęcamy inspirującej idei: jak zwykły człowiek może pomóc w zdobywaniu wiedzy o Wszechświecie.

 


 

Gdy skierujemy teleskopy w stronę gwiazdozbioru Łabędzia, natrafimy na wspaniałe obiekty: mgławice "Ameryka Północna" i "Pelikan". Pozwól się zabrać na wycieczkę do tego rejonu nieba!

 


Najbardziej znaną planetą karłowatą jest Pluton - który został zdegradowany w 2006 roku z pozycji dziewiątej "pełnoprawnej" planety w Układzie Słonecznym.
Jakie warunki musi spełniać obiekt kosmiczny, aby był uznawany za planetę? Ile planet karłowatych mamy w pobliżu? Czy ich liczba się zmienia...?

 


Jakie masz pierwsze skojarzenie, gdy słyszysz nazwę "Neptun"? No właśnie. Planeta ta nie należy do grona kosmicznych celebrytów w programach popularnonaukowych, zwykle więc wiemy tylko tyle, że... istnieje. Tymczasem ten wielki lodowy olbrzym ma masę 17 razy większą niż Ziemia. To tak jakbyśmy nie zauważali stojącego niedaleko od nas słonia indyjskiego. 😄

 


Jak fotografować Kosmos?
Nasz pierwszy poradnik pojawił się już w lipcu - można go obejrzeć tutaj  - i przyszedł czas na drugą część, dla osób chcących pójść krok dalej w astrofotografii. Omówimy statywy i różne sposoby montażu, zajmiemy się także sprawą obróbki zdjęć (tzw. stackowaniem).

 


Mgławica Ślimak (zwana też "Okiem Boga") jest pozostałością po śmierci gwiazdy. Znajduje się ok. 714 lat świetlnych od Ziemi i dopiero nowoczesne teleskopy pozwoliły nam zobaczyć i docenić jej niezwykłe piękno. Podczas audycji opowiemy o historii tej mgławicy oraz o tym, co zdarzy się z nią w przyszłości.

 


Chyba najbardziej znanym zjawiskiem astronomicznym obserwowanym w sierpniu są Perseidy. Ten deszcz meteorów można obserwować nieuzbrojonym okiem (lornetki wręcz utrudniają sprawę) a że przy okazji zwykle jest ciepło - doroczny spektakl na niebie oglądają tysiące ludzi. Nawet takich, którzy na co dzień nie interesują się astronomią.
Podczas audycji przyjrzymy się bliżej Perseidom oraz komecie Swift-Tuttle, dzięki której obserwujemy ten rój. Opowiemy też o bolidach i radiancie.

 


Uran był początkowo błędnie uważany za kometę, ponieważ jego orbita łamała konwencje przyjęte wcześniej w astronomii za pewnik. To wcale nie był koniec niespodzianek, ponieważ potrafił nas zaskakiwać nawet teraz, w ostatnich dekadach. Jest jedną z mniej zbadanych i przez to najbardziej tajemniczych planet Układu Słonecznego. Podzielimy się z Wami wiedzą, którą posiadamy.

 


Wszystkie wspaniałe (i te mniej wspaniałe) zdjęcia Kosmosu możemy oglądać dzięki teleskopom. W zależności od zasady ich działania otrzymujemy różne obrazy. Jak je rozumieć? Poznaj z nami sekrety teleskopów i - przy okazji - wygraj książkę "Jak zrobić statek kosmiczny"!

 


Okolice Saturna to niesamowite zbiegowisko lodu, pyłu i przeróżnych ciekawych małych obiektów. Wybierz się z nami w podróż w okolice Saturna, posiadacza najbardziej imponujących pierścieni!
Okrążający Saturna "Pan" to jeden z najciekawszych księżyców w Układzie Słonecznym, charakteryzujący się przedziwnym kształtem. Dlaczego wygląda właśnie w ten sposób?

 


Wakacje to czas, który często kojarzy się ze słonecznymi dniami. Nie zawsze pogoda dopisuje, ale jeśli chmur nie ma, można spróbować obserwować Słońce.
⚠ UWAGA! OSTROŻNIE! ⚠

W kolejnej audycji z Planetarium EC1 opowiadamy o tym, co trzeba zrobić, żeby takie obserwacje przeprowadzić bezpiecznie. Pokazujemy kilka metod, z których każda przyniesie nieco inne efekty. Podpowiemy też co zrobić, jeśli bezpośrednie obserwacje nie będą możliwe - a będzie nas bardzo ciekawiło, jak nasza gwiazda wygląda danego dnia.

 


W kolejnym odcinku zwrócimy uwagę na jeden z ciekawszych obiektów lipcowego nieba. Można go dostrzec już przez lornetkę, ale im większe możliwości sprzętu optycznego tym lepiej. Jest przy tym zdecydowanie wart uwagi, często zdobi bowiem okładki albumów astrofotograficznych. Bohaterem odcinka jest rejon "Mgławicy Orzeł", spektakularny wizualnie cel letnich obserwacji miłośników astronomii.

 


Zrób samodzielnie fantastyczne zdjęcie nocnego nieba! Podczas naszej kolejnej transmisji na żywo zajmiemy się amatorską astrofotografią.
Fotografie, jakie udaje się zrobić nocnemu niebu mogą przedstawiać bardzo ciekawe obiekty i dają ogromne poczucie satysfakcji z własnej pracy. W czasie audycji będziemy rozmawiali z jednym z ekspertów Planetarium EC1, który podzieli się własnymi doświadczeniami i podpowie, jak zacząć przygodę z astrofotografią. Pokażemy nie tylko udane ale i nieudane zdjęcia - postaramy się doradzić, jak ich uniknąć.

 


Pozwól się porwać na Jowisza!
To największa planeta w naszym Układzie Słonecznym. Dzięki temu Jowisz widoczny jest bez problemu nieuzbrojonym okiem. Był jednym z pierwszych celów obserwacji Galileusza. Cztery duże księżyce, zaobserwowane już wtedy, dały nam do zrozumienia, że nie wszystko kręci się wokół Ziemi. Poza tymi czterema księżycami zwanymi "galileuszowymi" okrąża go także ponad 70 mniejszych.

 


Ten odcinek poświęcamy załogowym lotom kosmicznym. Trwa właśnie misja Crew Demo-2 modułu kosmicznego Dragon zaprojektowanego i skonstruowanego przez firmę SpaceX. Dlaczego jest ona tak ważna? Jaka jest najnowsza historia załogowych lotów w kosmos? Rzucimy również okiem na dalsze plany agencji kosmicznych i najważniejszych firm przygotowujących loty kosmiczne.

 


Tym razem zajmiemy się jednym z najbardziej znanych obiektów głębokiego nieba, znajdującego się na letnim niebie w gwiazdozbiorze Lutni. Jest to mgławica planetarna M57 zwana też Mgławicą Pierścień, ze względu na swój charakterystyczny kształt.
Nazwa tego typu obiektów może nieco wprowadzać w błąd, bo z planetami ma jedynie tyle wspólnego, że optycznie ma podobny okrągły kształt. Dlatego pierwszym odkrywcom nieba przypominały właśnie planety a nie inne typy obiektów. W trakcie audycji opowiemy też, między innymi, jak powstają takie mgławice.

 


Tym razem opowiemy o białych nocach. Większości ludzi termin ten kojarzy się z okolicami podbiegunowymi. Tymczasem okazuje się, że białe noce występują w zasadzie na całym obszarze naszego kraju, im dalej na północ tym dłużej.

 


Podczas kolejnej transmisji na żywo z Planetarium EC1 zabierzemy Was do wspaniałej Gromady Herkulesa. Jest to gromada kulista, która składa się z 0,5 - 1 miliona gwiazd i jest najjaśniejszym obiektem tego typu na niebie widocznym z północnej półkuli Ziemi. Zastanowimy się też nad możliwością występowania życia w Kosmosie i spojrzymy na wiatry występujące na Jowiszu i Neptunie.

 


Tym razem zajmiemy się Wężownikiem i Słońcem. Wyjaśnimy, dlaczego Wężownik nie jest znakiem zodiaku (tak jak są nimi Panna, Lew czy Strzelec). Opowiemy, co ma z tym wspólnego ruch Słońca. Przemycimy kilka słów o układach wielokrotnych. Udajmy się zatem razem w wędrówkę z naszą gwiazdą!

 


Czy wiecie, że największe góry w Układzie Słonecznym znajdują się na Marsie? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Czerwonej Planecie, podczas której ujawnimy trochę tajemnic naszego kosmicznego sąsiada - podczas 8. transmisji na żywo z Planetarium EC1:

 


Dzisiaj zajmiemy się następnym obiektem głębokiego nieba - galaktyką Panna A (oznaczona jako Messier 87). Jest to galaktyka eliptyczna widoczna już przy użyciu lornetki a jej cechą charakterystyczną jest masywna czarna dziura w centrum.

 


Wtorkowe spotkanie z Planetarium EC1 poświęcamy tym razem satelitom - a dokładniej sztucznym satelitom różnego typu. Podpowiadamy też jak je obserwować!


 

Tym razem prezenterzy Planetarium EC1 zabierają nas do przepięknej galaktyki spiralnej - nazwanej Galaktyką Słonecznik. Odkryta w XVIII wieku cieszyła oko wielu pokoleń astronomów. Dopiero współcześnie zaczęliśmy się jednak zastanawiać nad tajemnicami takimi jak "ciemna materia". A to nie jedyny sekret Słonecznika!
Po uruchomieniu filmu prosimy przesunąć go do przodu o 55 sekund. :-)

 

 


Dzisiejsza transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzona, jak zwykle, na YouTube.
Tym razem tematem naszego spotkania są Lirydy!

 

 


Transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzona na YouTube.
Tym razem tematem naszego spotkania będą od zawsze fascynujące dla obserwatorów KOMETY.

 

 


Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie pierwszą transmisją - obejrzeliście ją już łącznie ponad 2600 razy!
Podczas drugiego spotkania porozmawiamy o fazach Księżyca i ich wpływie na nasze życie.
Podczas transmisji można było zadawać pytania na chacie - na część odpowiedzieliśmy od razu, na niektóre przyjdzie czas podczas kolejnego spotkania.

 


Transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzana na YouTube. Nieco wcześniej podaliśmy link bezpośredni, z którego można teraz korzystać oglądając nagrany materiał w najbardziej pasującym terminie.
Podczas transmisji można było zadawać pytania - na część odpowiedzieliśmy od razu, niektóre pozostawiliśmy na następną transmisję.
Życzymy miłego oglądania; początkowych "rozbiegowych" kilkadziesiąt sekund jest wyciszonych, następnie film jest udźwiękowiony.