Zaćmienie Księżyca 2018

W piątek, 27 lipca 2018, czeka nas najbardziej jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych prognozowanych na 2018: całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko poza Europą będzie widoczne m.in. z Oceanu Atlantyckiego i Indyjskiego, z Ameryki Pd., południowo-wschodniej Afryki, Indiach, sporej części Azji, Australii, więc pomimo sezonu urlopowego znaczna część obserwujących je nie będzie musiała zmieniać planów wakacyjnych. O ile w miejscu, w którym się znajdziemy dopisze pogoda, obserwować je będzie mógł praktycznie każdy -- nie trzeba do tego teleskopu ani nawet lornetki, chociaż jeśli nimi dysponujemy, uda nam się zobaczyć więcej.

Księżyc

Z terenu Łodzi, jeżeli mamy dobry widok na horyzont, wschodzący Księżyc dostrzeżemy po godzinie 20:24; będzie wtedy trwało już zaćmienie częściowe, a zatem cień Ziemi będzie stopniowo nachodził coraz bardziej na tarczę Księżyca, wraz z nabieraniem przez ten ostatni wysokości. Cień naszej planety najdzie całkowicie na tarczę Księżyca o godz. 21:30, kiedy Księżyc znajdzie się (dopiero) 7° nad horyzontem. To wciąż bardzo nisko, a zatem do obserwacji przyda się nam jakieś wzniesienie, ew. balkon na wyższych piętrach z widokiem na południowy wschód. Faza zaćmienia całkowitego potrwa 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund, do 23:13; tym samym będzie to najdłuższe tego typu wydarzenie w XXI wieku. O tej godzinie Księżyc osiągnie wysokość 15° nad horyzontem. Ale to nie koniec samego zjawiska, bowiem w tym samym momencie rozpocznie się druga faza zaćmienia częściowego, która potrwa do 00:19, a następnie trwająca ponad godzinę faza zaćmienia półcieniowego (Księżyc będzie wtedy kilka stopni wyżej).

Dla tych, którzy mają życzenie w trakcie zjawiska porozmawiać na jego temat z astronomem, Planetarium EC1 przygotowało niespodziankę: w trakcie zjawiska, jeśli tylko pogoda dopisze, będzie można nas znaleźć na dziedzińcu EC1 pomiędzy budynkami EC1 Wschód i EC1 Zachód, w pewnej odległości od fontanny. My też będziemy obserwować. Kto mógłby przepuścić takie zjawisko?

Więcej o zjawiskach na niebie mówimy w Planetarium EC1 na pokazie "Gwiazdozbiory letniego nieba":