Wybuchnie czy nie wybuchnie?

Koniec roku to całkiem niezły moment na porozmawianie o końcu cyklu życia gwiazd, nieprawdaż? Zapraszamy zatem 28 grudnia 2018 r. o godz. 20:00 na kolejny pokaz z cyklu "Kosmos dla zaawansowanych"! Jak zwykle dużo ciekawej i trudniejszej wiedzy. Bilety są już dostępne online.
Ilustracją do opisu są zdjęcia gwiazdy V-838 Monocerotis, której eksplozję sfotografował w 2002 r. teleskop Hubble'a (na końcu strony komplet czterech zdjęć).

Wybuch gwiazdy Monocerotis - Kosmos dla zaawansowanych

Podczas naszych codziennych pokazów nie wyjaśniamy bardziej skomplikowanych zagadnień. Publiczność na sali składa się bowiem z ludzi w różnym wieku i o rozmaitym poziomie wiedzy o Kosmosie. Dlatego też uruchomiliśmy cykl specjalnych pokazów dla zaawansowanych. Każdy z nich odbędzie się tylko raz. Wiek uczestników nie jest limitowany, ale ze względu na skomplikowane tematy polecamy ten cykl osobom od 14. roku życia.
Pokazy są prowadzone na żywo, wyłącznie w języku polskim i trwają 45 minut.

Koniec życia gwiazd jest nie mniej fascynujący niż ich narodziny i okres trwania. Szybko omówimy ewolucję gwiazd, aby czym prędzej zająć się najciekawszymi problemami:

- czym są białe karły?;
- ...a gwiazdy neutronowe?;
- (prawie) wszystko o pulsarach;
- magnetary i ich tajemnice;
- czym jest układ Wolszczana?;
- czarne dziury (nareszcie, prawda?);
- nowe i supernowe;
- kolizje białych karłów oraz gwiazd neutronowych, czyli o źródłach fal grawitacyjnych.

Bilety są już do nabycia online oraz w kasach stacjonarnych EC1 Łódź i kosztują 19 zł od osoby. Na pokazy z cyklu "Kosmos dla zaawansowanych" nie są stosowane ulgi, rabaty ani obniżki.

Potężna porcja wiedzy, której dotychczas nie przekazywaliśmy jest na wyciągnięcie ręki!

----------------------------------------------
„Specjalistyczne pokazy w Planetarium EC1, wizualizacje zgodne ze standardami Data2Dome" – zadanie finansowane w ramach umowy 876/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższgo

 

Wybuch gwiazdy V-838 Monocerotis