Chiny zbudowały największy radioteleskop świata

Radioteleskop FASTW niedzielę 3 lipca 2016 r. w okręgu Pingtang położonym w chińskiej prowincji Guizhou (Kuejczou) odbyło się uroczyste umieszczenie we właściwym miejscu ostatniego spośród  4450 trójkątnych segmentów składających się na antenę FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) o średnicy 500 m. Tym samym Chińczycy stali się posiadaczami radioteleskopu jeszcze większego, niż dotychczasowy rekordzista – Arecibo.

Powierzchnia radioteleskopu FAST wynosi mniej więcej tyle, ile zajmuje 30 boisk piłkarskich. Budowa aparatury (a dokładniej jego części technicznej) trwała 5 lat i kosztowała ok. 180 mln dolarów. Szacuje się, że FAST będzie dzierżył palmę pierwszeństwa w rozmiarach jeszcze przez 10-20 lat.

Umiejscowienie radioteleskopu FASTOczywiście to, że antenę radioteleskopu zbudowano, nie oznacza, że został już uruchomiony. Ten proces zajmie co najmniej kilka miesięcy (planowany start nastąpi już jesienią), a zapewne nawet kilka lat, w trakcie których bardzo czuła elektronika anteny zostanie odpowiednio skalibrowana. Po zakończeniu wstępnej fazy pracy teleskop zostanie udostępniony naukowcom z całego świata.

Nowy teleskop budzi ekscytację zarówno chińskich, jak i zagranicznych badaczy nie tylko ze względu na rozmiar: będzie bardzo dobrym narzędziem do poszukiwania pulsarów, jak również związków organicznych (w tym tak złożonych, jak aminokwasy). Te ostatnie obserwacje mogą pomóc znaleźć nam miejsca, w których może istnieć życie.

Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie agencji Xinhua.