Nadeszła astronomiczna wiosna

20 marca 2017 o 11:29 przypadła równonoc wiosenna. Słońce przeszło przez punkt Barana a tym samym nadeszła długo wyczekiwana astronomiczna wiosna. Oczywiście dzień nadal będzie się wydłużał, skracając tym samym noce i czas dostępny dla obserwacji astronomicznych. Ponieważ półkula północna będzie teraz mocniej oświetlana przez Słońce, czekają nas cieplejsze miesiące. Jednocześnie dla mieszkańców półkuli południowej to początek jesieni.

A do naszego planetarium wraca pokaz „Gwiazdozbiory wiosennego nieba”. Tym samym z ramówki znika pokaz o gwiazdozbiorach zimowych. Na szczęście tuż po zachodzie Słońca jeszcze przez kilka chwil będą one widoczne na niebie, można więc wydłużyć pożegnanie z nimi (także w trakcie naszych pokazów, zapraszamy).

Nadejście wiosny powoduje, że warto zwrócić uwagę na Księżyc – choćby z powodu określania daty świąt wielkanocnych. Pierwsza wiosenna pełnia przypadnie w tym roku 11 kwietnia, co oznacza, że w następującą po niej niedzielę (16 kwietnia) wypadnie Wielkanoc. Wedle tej reguły zawsze możemy łatwo obliczyć datę zarówno tego jak i powiązanych świąt chrześcijańskich.

Inną ważną rzeczą o której powinniśmy przypomnieć jest nadchodzący moment zmiany czasu z zimowego na letni – to już w najbliższą niedzielę, 26 marca, o 2:00 przesuniemy zegarki na 3:00. Początkowo trudniej będzie nam wstawać (kiedy zadzwoni budzik, w pierwszych dniach po zmianie czasu będzie trochę ciemniej, niż w ciągu ostatnich dni a jeśli chodzimy spać o regularnej porze, to stracimy godzinę snu). Za to po szkole czy pracy dłużej skorzystamy ze światła słonecznego. Życzymy udanych spacerów (w tym tych kończonych na popołudniowych pokazach w Planetarium EC1).

Gwiazdozbiory wiosennego nieba w Planetarium EC1