Specjalne zajęcia terapeutyczne dla dzieci

Z dumą i radością informujemy, że Planetarium EC1 przygotowało specjalny pakiet zajęć online dla dzieci zmagających się z chorobami przewlekłymi i przeprowadzi je we wrześniu i październiku 2021 roku. Spotkamy się z dziećmi cztery razy a zajęcia będą poświęcone następującym tematom:

• 18 września - Wulkany w Układzie Słonecznym;
• 25 września - Galaktyki;
• 16 października - Wahadłowiec, podróże kosmiczne i życie w kosmosie;
• 23 października - Planety.

Czym różnią się te zajęcia od naszych zwykłych pokazów? Dostosowaliśmy je do nowoczesnej rekreacyjnej metody terapeutycznej, stosowanej z powodzeniem przez Fundację Bátor Tábor. Polega ona na stawianiu dzieci przed wyzwaniami, tak by wychodząc ze strefy komfortu odnosiły budujące sukcesy - odzyskując pewność siebie i odwagę.

 

Rekreacyjna metoda terapeutyczna Fundacji Bator-Tabor - grupa dzieci i opiekunów splątujących dłonie na środku zdjęcia

 

Poważne choroby mają nie tylko implikacje medyczne ale również psychiczne i społeczne. Niespodziewanie pojawia się poczucie izolacji i samotności, dzieci odczuwają strach, a po jakimś czasie rezygnację. Prowadzi to do utraty więzi koleżeńskich i wpływa na harmonię w rodzinie. Terapia rekreacyjna ma pomóc dzieciom przezwyciężyć przynajmniej częściowo traumy, "zrestartować" dzieciństwo, przywrócić wiarę we własne siły i pozytywną przyszłość. Przy okazji pojawiają się nowe przyjaźnie z rówieśnikami, odtwarzane i wzmacniane są więzi z rodzeństwem. Dzieci mogą znów podzielić się wspólnymi doświadczeniami.

Przygotowanie zajęć było dla nas wielkim wyzwaniem merytorycznym i metodycznym. Dzięki współpracy z Fundacją Bátor Tábor udało nam się pozytywnie zakończyć pierwszy etap. Teraz przychodzi czas na drugi, praktyczny - spotkania z dziećmi. Trzymajcie kciuki!

 

Zajęcia Fundacji Bator Tabor - grupa bawiących się dzieci z opiekunką

 

Fundacja Bátor Tábor to regionalna organizacja non-profit wspierająca przewlekle chore dzieci na Węgrzech, Słowacji, w Czechach i w Polsce. Jej misją jest przywrócić to, co odebrała choroba - na nowo wprowadzić ciężko chore dzieci w świat radosnego dzieciństwa.
Od 2001 roku Fundacja Bátor Tábor organizuje całkowicie bezpłatne, letnie obozy terapeutyczne dla przewlekle chorych dzieci i młodzieży, ponadto wolontariusze i koordynatorzy przeprowadzają programy terapeutyczne na oddziałach szpitalnych, a także organizowane są warsztaty online, dzięki którym  mamy możliwość dotrzeć do dzieci skazanych na izolacje z powodu specyfiki ich choroby. Rocznie przywraca odwagę i daje nadzieję ponad trzem tysiącom dzieci dotkniętym chorobami przewlekłymi oraz ich rodzinom.

 

Zajęcia Fundacji Bator-Tabor w sali zabaw manualnych

 

Programy Fundacji:
• Obóz Odwagi - przywraca odwagę i wzmacnia poczucie własnej wartości poprzez pokonywanie wyzwań pod okiem wyszkolonych wolontariuszy;
• Szpitalny Program GO! - wypełnianie wolnego czasu młodym pacjentom na oddziałach szpitali, którzy nie mogą wziąć udziału w obozie.

Programy Online:
• Interaktywna Rodzinna Przygoda - okazja dla całej rodziny aby stać się częścią uzdrawiającego doświadczenia Bátor Tábor, poprzez wykonywanie ekscytujących zadań;
• Odważni w domu (Warsztaty) - możliwość interakcji z rówieśnikami podczas warsztatów o różnej tematyce (warsztaty taneczne, kreatywne, z programowania itp.);
• Szpitalny Program GO Online - wypełnianie czasu wolnego dzieci cierpiących w wyniku izolacji, na różnych oddziałach szpitalnych w całej Polsce.

Wszystkich zainteresowanych działaniami Fundacji zapraszamy do zapoznania się z większą ilością informacji. A może zechcecie włączyć się w działania wolontaryjne? Zaobserwujcie profil na Facebooku i poznajcie lepiej Fundację Bátor Tábor. Naprawdę warto!

 

Chłopiec na kolejce linowej - zajęcia terapeutyczne Fundacji Bator Tabor