Pierwsze zdjęcia z sondy Juno

Jowisz w obiektywie sondy JunoChociaż wiąże się to z ryzykiem dla tego czułego instrumentu, naukowcy postanowili uruchomić już kamerę zainstalowaną na pokładzie sondy Juno, która orbituje wokół Jowisza.

Na naszej stronie facebookowej pisaliśmy już o tym, że sonda Juno przeprowadziła udany manewr wejścia na orbitę Jowisza. Podawaliśmy też, że naukowcy zamierzają uruchomić kamerę na pokładzie sondy z pewnym opóźnieniem ze względu na nieprzyjazne warunki panujące wokół największej planety Układu Słonecznego. Dzięki odłożeniu w czasie momentu uruchomienia kamery naukowcy mają nadzieję na uzyskanie bardziej przydatnych zdjęć.

Okazało się, że uruchomienie kamery nastąpiło wcześniej niż planowano, bo już 10 lipca. Po krótkiej diagnostyce i przesłaniu próbnego obrazu zgłosiła ona gotowość do pracy i rozpocznie niebawem dokumentowanie orbitalnej odysei sondy.

W najbliższych tygodniach możemy się zatem spodziewać zdjęć okolic Jowisza w wysokiej rozdzielczości. Nie wiadomo, jak długo kamera sondy wytrzyma — przypomnijmy, że wedle szacunków naukowców ma szansę przetrwać kilka miesięcy. Wspólnie z zespołem misji trzymamy kciuki za to, aby pracowała jak najdłużej — są na to pewne szanse.