Coś się (powoli) kończy, coś się zaczyna

Zdjęcie komety 67P wykonane przez sondę Rosetta 9 stycznia 2016Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko oddala się obecnie od Słońca, a wraz z nią — lądownik Philae. Chociaż w lipcu 2015 przelotnie udało się odzyskać kontakt z tym ostatnim, od tego czasu nie udało się przywrócić łączności na dłużej. Zespół misji próbował różnych sposobów, by ją nawiązać ponownie. 10 stycznia w kierunku komety wysłano transmisję zawierającą polecenie uruchomienia wewnętrznego koła zamachowego Philae, co — jak sądzono — mogłoby zmienić ustawienie lądownika i być może zapewnić mu wystarczającą ilość energii do wybudzenia ze stanu hibernacji. Wszystko jednak wskazuje na to, że lądownika nie udało się wybudzić — być może nawet nie odebrał skierowanej doń transmisji — i już nigdy więcej nie uda się nawiązać z nim komunikacji.

Oznacza to, że przepadną dane zebrane przez próbnik, które pozostają w jego pamięci. Nie oznacza to jeszcze zakończenia samej misji — na wrzesień planowane jest lądowanie sondy-matki Rosetta na powierzchni komety. Naukowcy mają nadzieję na uzupełnienie naszej wiedzy o budowie tej dość nietypowej komety. Nie ulega jednak wątpliwości, że wkroczyliśmy właśnie w schyłkową fazę misji.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule New Scientist.

Jednak jest także dobra wiadomość: 8 stycznia nastąpiło oficjalne otwarcie Planetarium EC1 Łódź – Miasto Kultury dla publiczności. Planetarium jest czynne przez sześć dni w tygodniu, od wtorku do niedzieli. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia i repertuaru planetarium znajdziecie Państwo na podstronach „O nas” oraz „Rezerwacja biletu”. Serdecznie zapraszamy!