Imieniny papieża Sylwestra II

SylwesterPapież Sylwester II (945/46-1003), jeśli wierzyć przekazom, był człowiekiem posiadającym znaczną jak na owe czasy wiedzę - w tym matematyczną. Wiele z niej zawdzięczał pobytowi w Kordobie, gdzie zapoznał się z greckimi i arabskimi traktatami matematycznymi i astronomicznymi.

Przez całe życie był ponoć aktywnym astronomem. Ślady tych zainteresowań można odnaleźć w pismach późniejszego papieża, gdzie instruuje on czytelników jak posługiwać się astrolabium a także daje rady projektantom obserwatoriów astronomicznych.

Uważa się, że to właśnie od jego imienia pochodzi określenie wigilii nowego roku. Czy ktoś pamięta wielkie larum, gdy przygotowywaliśmy się na nadejście roku 2000? Cóż to miało się nie zdarzyć! Komputery miały przestać działać, zegarki elektroniczne stanąć, rakiety samoczynnie wystartować...

Tysiąc lat wcześniej panika była nawet większa. Ogromną rolę w jej zażegnywaniu miał odegrać właśnie papież Sylwester II. Na przełomie 999 i 1000 r. n.e. uspokajał poddanych państw europejskich, obawiających się nadejścia końca świata – w tym celu udzielił m.in. błogosławieństwa „Urbi et Orbi” (łac. "miastu [Rzymowi] i światu"), które odtąd na stałe weszło do obrzędowości katolickiej.

Współcześnie ostatnią noc każdego roku nazywamy sylwestrową. Wszystkim Sylwestrom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji imienin a pozostałym Czytelnikom: szampańskiej zabawy i spokojnego Nowego Roku.

Przypominamy też po cichutku, że w sobotę 2 stycznia odbędzie się premiera naszego systemu rezerwacyjnego biletów do Planetarium EC1. Od tego dnia każdy może sobie (i przyjaciołom) zrobić noworoczny prezent "Doborem naturalnym", "Początkiem epoki kosmicznej" czy też "Kosmosem dla najmłodszych". Zapraszamy!