Pierwszy lot załogowy prywatnej firmy

W historii lotów w kosmos jest kilka bardzo ważnych dat. 

  • 4 października 1957 r. – pierwszy sztuczny satelita Ziemi (Sputnik 1)
  • 12 kwietnia 1961 r. – pierwszy człowiek w Kosmosie (Jurij Gagarin w ramach misji Wostok 1)
  • 20 lipca 1969 r. – pierwsi ludzie na Księżycu (Neil Armstrong i Edwin Aldrin w ramach misji Apollo 11)
  • 12 kwietnia 1981 r. – pierwszy wahadłowiec NASA odbył podróż kosmiczną (Columbia)

...które wyznaczają kamienie milowe, bezpowrotnie zmieniające naszą perspektywę na możliwości ludzkości. Miejmy nadzieję, że 27 maja 2020 r. będzie kolejną.

Oto prywatna firma, założona w 2002 roku przez Elona Muska, umożliwiła amerykańskiej agencji kosmicznej NASA wysłanie dwóch astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Jeśli misja zakończy się sukcesem, Amerykanie będą mieć ponownie możliwość samodzielnego wysyłania misji załogowych na orbitę. Przestało być to możliwe wraz z zakończeniem programu wahadłowców kosmicznych w roku 2011 i od tego momentu NASA musiała korzystać z rosyjskich rakiet Sojuz.

 

W symulatorze lotu

 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to niewielka różnica, czy loty odbywają się przy użyciu takiej czy innej technologii - ale zmiana jest zasadnicza. Loty kosmiczne, w szczególności loty załogowe, przestają być właśnie wyłączną domeną wielkich rządowych agencji kosmicznych. Stają się dostępne także dla prywatnych firm, których SpaceX jest jedynie jednym z przedstawicieli. Firmy Blue Origin i Virgin Galactic to kolejne przedsiębiorstwa w dynamicznie rozwijającym się sektorze biznesu kosmicznego. Ich plany sięgają znacznie dalej niż tylko lotów na orbitę. Blue Origin planuje do roku 2024 przygotować misję do lotu na Księżyc a tylko rok później niż planuje to SpaceX.

Plany tej drugiej nie kończą się na naszym naturalnym satelicie. Firma zakładana była z myślą o kolonizacji Marsa i taki cel krok po kroku zdaje się realizować. W ciągu zaledwie 18 lat od założenia będziemy oglądali lot załogowy na orbitę - po serii sukcesów, jakimi były automatyczny powrót i lądowanie rakiety pierwszego stopnia na platformie startowej, lądowanie trzech rakiet nośnych Falcon Havy równocześnie, dwóch na lądzie i jednej na ruchomej, automatycznej barce unoszącej się na wodach Atlantyku, w końcu lot samodzielnie zaprojektowanej kapsuły załogowej Dragon przetestowanej pod kątem bezpieczeństwa załogi.

 

Wizja artystyczna misji

 

Lot na Czerwoną Planetę to niezwykle ambitne przedsięwzięcie, ale znaczny rozwój technologiczny i sukcesy firmy Elona Muska sugerują, że być może zbliżamy się do momentu kiedy człowiek nie tylko wróci na powierzchnię Księżyca, ale też odważy się na założenie stałej bazy.

Misja SpaceX DM-2 jest misją testową mającą dać certyfikat na załogowe loty kosmiczne. Główne zadanie astronautów to przetestowanie wszystkich systemów kapsuły Dragon i bezpieczne dotarcie do ISS a następnie powrót na Ziemię. Ten powinien nastąpić po kilku tygodniach lub miesiącach.

Start ma odbyć się 27 maja 2020 r. o godz. 22:33 czasu polskiego i będzie transmitowany na YouTube.

Oglądając start załogowej misji SpaceX DM-2 trzeba mieć świadomość, że oglądamy wydarzenie historyczne, które być może otwiera przed nami realne szanse rozpoczęcia stałej obecności człowieka nie tylko w przestrzeni kosmicznej, ale też na powierzchni innych ciał niebieskich.

Tomasz Kisiel

 

Jedno ze spotkań projektowych